Deniz ambulansları hakkında bilgiler

Deniz ambulansı; hasta nakli veya acil tıbbi müdahale gerektiğinde kullanılan, Denizcilik Müsteşarlığı’ndan izinleri alınmış, tıbbi donanımlı deniz araçlarıdır.
Deniz ambulanslarındaki personel, asgari bir doktor ve bir sağlık personeli ile deniz ambulansını kullanma bilgisi ve ehliyetine sahip personelden meydana gelir. Deniz ambulansının üzerinde ait olduğu kuruma ait isim, logo ve iletişim bilgilerinin görselleri yer alır.
Deniz ambulanslarının sistemi ve bağlı oldukları birim diğer ambulanslardan farklı olarak sağlık genel müdürlüğünde yer alan Tele Sağlık Merkezi Baştabipliğidir. Deniz ambulansları da 24 saat kesintisiz acil sağlık hizmeti vermektedir. Deniz ambulansları ülke sınırları içerisinde ve uluslararası sahalarda seyreden gemilerde, sahil ve adalarda meydana gelen bütün sağlık sorunlarına ilişkin, uzaktan sağlık danışmanlığı ve acil sağlık yardım hizmeti vermektedir.

Deniz Ambulanslarının idare merkezi: Tele Sağlık Merkezi
Deniz ambulanslarının, acil sağlık hizmeti ihtiyacı olan hasta veya yaralının bulunduğu olay yerine sevkine Tele Sağlık Merkezi Baştabipliği karar verir. Tele Sağlık Merkezi personeli; bir başhekim, tercihen altı doktor, altı iletişim görevlisi ve ihtiyaç halinde görevlendirilebilecek hizmetliden meydana gelir. Tele Sağlık Merkezi personelinin, uluslararası sularda farklı ülke vatandaşları ile iletişim kurabilmesi için ileri seviyede İngilizce bilmesi ve iletişim kurmak için kullanacağı teçhizatı kullanabilmesi gerekmektedir.
Türkiye’nin arama kurtarma bölgesi sınırlarında seyreden gemilerde, sahil ve adalarında meydana gelen acil sağlık hizmeti ihtiyaçlarında 444 83 53 numaralı telefondan Tele Sağlık Merkezi’ni arayarak ihtiyaç duydukları acil sağlık hizmetine ulaşabilirler. Bu şekilde gerçekleşen acil sağlık hizmeti talebine ilk olarak İstanbul, Çanakkale sonrasında Gökçeada ve Marmara Adası’nda hazır olan deniz ambulansları ile erişim sağlanır. Deniz ambulanslarının komutası Tele Sağlık Merkezi’nden yapılır.
Deniz Ambulansları; en az iki hasta veya yaralıya yatar pozisyonda yoğun bakım hizmetinin verilebileceği tıbbi ve teknik donanıma sahip olmalıdır. Aynı zamanda çekirdek personel olarak tanımlanan personeli taşıma kapasitesine sahip olmalıdır. Deniz ambulansları sert deniz şartlarında seyredebilen, farklı yükseklikteki iskele ve sakin deniz şartlarında sığ sulardan hasta ve sedye alabilecek donanımlara sahiptir. Hastanın yatırıldığı yer zemini, su seviyesinden maksimum 20 cm yukarı veya aşağısındadır. Hastaya yolculuk sırasında refakat edecek hasta yakınları ile deniz ambulansı personelinin yerleri ayrıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir