Hava ambulansı hakkında genel bilgiler

Hava ambulansları; hasta nakli veya acil tıbbi müdahale gerektiren durumlarda kullanılan, gerekli izinleri almış, tıbbi donanımlı uçak ve helikopterlerdir.
Hasta veya yaralılara acil tıbbi müdahale yapılması gerektiğinde, hasta veya yaralının tıbbi müdahale yapılacak olan hastaneye hızlı ve güvenli bir şekilde gitmesi ve gerekli acil tıbbi müdahalenin yapılması hayati derecede önemli bir unsurdur. Sağlık Bakanlığı bu sebepten ötürü hasta veya yaralının hastaneye nakil edilirken en kısa sürede naklinin sağlanması ve zamandan kazanmak maksadıyla 2008 yılında hava ambulans hizmetini başlatmıştır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün denetiminde olan özel ve resmi hava ambulansları, kiralama yoluyla hizmet vermeye devam etmektedir.

19 helikopter ambulans ve 3 uçak ambulans ile hizmet veriliyor
Helikopter ambulansları Sağlık Bakanlığı bünyesinde ilk olarak Ankara’da devamında İstanbul, İzmir ve Erzurum’da hizmet vermeye başlamıştır. Yapılan yeni bir ihale ile hava ambulans sayısı 19 helikopter ambulans ve 3 uçak ambulans olarak artırılmış ve böylece Antalya, Diyarbakır, Adana, Sivas, Bursa, Trabzon, Afyonkarahisar, Çanakkale, Kayseri, Konya, Samsun, Malatya ve Van illerine hava ambulans hizmeti ulaştırılmıştır.
Hava ambulansları ile son 10 yılda 40.359 acil vakanın tıbbi müdahalesini ve hastaneye naklini gerçekleştirmiştir.
Hava ambulansları olan ambulans helikopter ve ambulans uçaklarda en az bir doktor ve bir sağlık personeli bulunmak zorundadır. Buna ilaveten sivil havacılık yönetmeliğindeki şartlara uygun özellik ve sayıda uçak personeli bulunmalıdır. Bu belirttiğimiz personeller hava ambulanslarının çekirdek personelidir.Hava ambulanslarının (helikopter ambulans ve uçak ambulans) üzerinde ait olduğu kurumun ismi, logo veya amblemine ait görseli ve iletişim bilgileri yer almaktadır.

Helikopter ambulansları, görüş mesafesinin bulunduğu ve hava şartlarının uçuşa uygun olduğu günlerde güneşin doğuşu ile güneşin batması arasındaki zaman aralığında acil sağlık hizmeti verir.
Helikopter ambulansların sorumluluk alanındaki sevk ve idare yetkisi helikopterin bulunduğu ilin ambulans servisi başhekimliğinin komuta kontrol merkezindedir(KKM).Bulunduğu ilin dışında verilecek görevlendirme yetkisi ise hava ambulans operasyon merkezindedir (HAOM). Hava ambulans operasyon merkezi, ambulans uçak taleplerini değerlendirir. Değerlendirme sonrasında talep uygun görüldüğü takdirde uçak ambulansa ve içindeki sağlık personeline gerekli izini vererek acil sağlık hizmetinin olay yerine ulaşmasını sağlar.
Hava ambulanslarının yere indikten sonraki kara ambulansı ile olacak iletişim ve entegrasyonu ilin ambulans servisi başhekimliğinin komuta kontrol merkezi(KKM) tarafından organize edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir