Helikopter ambulans nedir?

Helikopter ambulans, acil tıbbi müdahale gerektiren durumlarda hasta veya yaralıların sevk edilmesi için kullanılan, gerekli izinleri almış, tıbbi donanımlı helikopterlerdir.
Ambulans helikopter, Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği’nde belirtilen tıbbi donanıma sahip hava aracıdır.
Hasta veya yaralılara acil tıbbi müdahale yapılması gerektiğinde hastaneye hızlı ve güvenli bir şekilde gitmesi, gerekli müdahalenin yapılması hayati derecede önemlidir. Bu nedenele Sağlık Bakanlığı bu gibi hasta veya yaralıların en kısa sürede nakledilmesi amacıyla helikopter ambulans hizmetini başlatmıştır. Özel ve resmi helkopter ambulanslar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün denetimindedir.
Ambulans helikopterde en az bir doktor ve bir sağlık personeli bulunmak zorundadır. Buna ilaveten sivil havacılık yönetmeliğindeki şartlara uygun özellik ve sayıda helikopter personeli bulunmalıdır. Bu belirttiğimiz personeller helikopter ambulansının çekirdek personelidir. Helikopter ambulansların üzerinde ait olduğu kurumun ismi, logo ve iletişim bilgileri yer alabilir.
Helikopter ambulansların sorumluluk alanındaki sevk ve idare yetkisi helikopterin bulunduğu ilin ambulans servisi başhekimliğinin komuta kontrol merkezindedir(KKM). Bulunduğu ilin dışında verilecek görevlendirme yetkisi ise hava ambulans operasyon merkezindedir (HAOM). Helikopter ambulanslarının yere indikten sonraki kara ambulansı ile olan iletişimini ilin ambulans servisi başhekimliğinin komuta kontrol merkezi(KKM) organize eder.

Helikopter ambulans görev yetkisi
Helikopter ambulans, göreve çıkmadığı zamanlarda hangar denilen alanda bulunur. Ambulansta görev yapan personel alanda kendilerine ayrılmış bölümlerde bekler.
Helikopterlerin iniş kalkış ve yer hareketlerini yapabilmeleri için tasarlanmış, zemini sıkıştırılmış beton olan yapı üzerindeki alan heliport olarak tanımlanır. Bu alan, aynı zamanda hava alanı da olabilir. Hastanelerde bulunan heliportun işletilmesinden hastane başhekimi sorumludur.
Heliporta giriş ve çıkışlar kontrollü olarak acil servise en yakın ve tek kapıdan yapılır. Hangar tarafında personel ve malzemenin girişi ve çıkışı için bir kapı daha vardır. Heliport ile acil servis arasındaki mesafe, kara ambulansının heliporta yaklaşabileceği şekilde tasarlanmıştır. Heliportun iç ve dış güvenliği, hastane başhekimi sorumluluğunda olup, 24 saat güvenlik görevlilerince korunur.
Helikopter ambulansları Sağlık Bakanlığı bünyesinde ilk olarak Ankara’da devamında İstanbul, İzmir ve Erzurum’da hizmet vermeye başlamıştır. Yapılan yeni bir ihale ile helikopter ambulans sayısı 19’a çıkarılmıştır. Böylece helikopter ambulans hizmeti Antalya, Diyarbakır, Adana, Sivas, Bursa, Trabzon, Afyonkarahisar, Çanakkale, Kayseri, Konya, Samsun, Malatya ve Van illerimize de ulaştırılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir