Ambulans kelimesinin anlamı ve genel bilgiler

Ambulans Fransızca’da deyim olan hopital ambulant(hareket etmek)’dan türemiş. Latince’ye ambulare olarak sonrasında ülkemizde ambulans olarak yerini almıştır.
Ambulans kelimesi Fransızca ve Latice’de her ne kadar gezici hastane, hareket etmek, dolaşmak gibi anlamlarda kullanılmış olsada ülkemizde Türk Dil Kurumu sözlüğündeki karşılığı cankurtarandır. Hepiniz hatırlarsınız, eski zamanlarda ülkemizde ambulans kelimesi yerine cankurtaran kelimesi daha yaygın kullanılırdı. Günümüzde de bu şekilde kullananlar yok değil…

Ambulanslar sağlık hizmetlerinin önemli ve vazgeçilmez araçları, burada görevli sağlık çalışanları ise neferleridir. Ambulanslarda çalışan şoför, hemşire, doktor ve diğer görevlilerin en değerli meslek sahiplerinden olduğunu düşünüyorum. Allah hiçbirinden sağlık, sabır ve hoşgörülerini eksik etmesin.

Ambulanslar kullanım şekline göre üç ana grubu ayrılmıştır. Bunlar Kara Ambulansı, Hava Ambulansı ve Deniz Ambulansıdır. Bunlarda kendi içlerinde kullanım amacı, sahip olduğu teknik donanım ve içindeki personele göre sınıflandırılmıştır. Ambulans çeşitlerinin detaylarını diğer makalelerimizde ve kategori başlıkları altında inceleyebilirsiniz.

Ambulans deyinde ilk aklımıza gelen Sağlık Bakanlığı’nın 112 Acil Servis numarasıdır. 112 acil ambulansı aradığımızda mümkün olan en kısa sürede size ihtiyaç duyduğunuz ambulans gönderilmektedir. Bazen bu süre makul olmanın dışına çıkabiliyor. Bunun farklı nedenleri var. Sizinde ilk aklınıza birkaç tanesi gelmiştir; yoğun trafik, emniyet şeritlerinin ihlali, yanlış yerlere park eden araçlar, eksik veya yanlış verilen adres v.b. Bu konuda da vatandaş olarak herbirimize görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu bilinçle; birgün kendimize veya bir yakınımıza 112 acil ambulansı ihtiyaç olduğunda aynı sıkıntıları yaşamamak için trafikte sorumlu davranmaya özen ve dikkat göstermeliyiz.

Sağlık Bakanlığı’nın vermiş olduğu 112 acil ambulans hizmeti tüm vatandaşlar için ücretsizdir. Özel sektörde de ambulans hizmeti veren şirketler vardır. Mayıs 2018 tarihi itibari ile Sağlık Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayınladığı tebliğe göre özel hastanelerin acil servisine gelen hastalardan veya ambulansla acil servisine sevk edilmiş olan hastalardan herhangi bir ücret kesinlikle istemeyecektir.

Katılım payı veya ekstra ücret adı altında bir para istenirse bu tebliği hatırlatın, ısrar ederlerse şikayet edeceğinizi söyleyin. Buna rağmen ödemek zorunda bırakılırsanız, aldığınız hizmeti içeren faturanızı isteyin. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 170 ve Sağlık Bakanlığı’nın 184 numaralı hattını telefonla arayarak şikayetinizi bildirin. En kısa sürede şikayetiniz sonuçlandırılarak mağduriyetiniz karşılanacaktır. İlgili kurumda 10 katı kadar bir maddi para cezası kesilecektir. Bunun tekrarlanmasında daha ağır cezalar uygulanmaktadır. Bu nedenle önemseyin ve böyle bir durumda karşılaştğınızda şikayet hakkınızı kullanınız.

Bütün bu verdiğimiz genel bilgiler doğrultusunda ambulanslar.net sitemizde size faydası olacağına inandığımız daha ayrıntılı doğru bilgileri ilgili kategoriler altındaki makalelerde bulacaksınız. Buralarda ambulanslar hakkında teorik ve pratik bilgilerde yer alacaktır. Öğrenmek istediğiniz konularla ilgili sorularınızı da soru cevap bölümünden yazabilirsiniz. En kısa sürede doğru bilgiyi sizinle paylaşmaya çalışacağız.
Sağlıklı Günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir