Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK)

Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi nezdinde 2014 yılında kemik iliği toplama çalışmalarına başlandı. Bu bağışlardan bugüne kadar 783 nakil gerçekleşti.
T.C. Sağlık Bakanlığı ve Kızılay tarafından başlatılan Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’nin projesinde, gönüllü yapılan kemik iliği bağışı sayısı 339 bin’i geçti. Yapılan bu 339 bin kemik iliği bağışından yapılan incelemeler sonucunda sağlanan eşleşmelerden 783 nakil gerçekleştirildi.
Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK)’nde üç yıllık hedef olarak belirlenen kemik iliği bağışı sayısına ulaşılarak sayı 339 bin 24 oldu. Yapılan kemik iliği bağışlarının analizinde, kemik iliği bağışçısı olmak isteyen 18-25 yaş arası gençler yüzde 30,2, 26-35 yaş arasındakiler yüzde 34,4’ü, 36-45 arası kişiler % 28,3, 46-50 yaş arasındakiler ise %7,1’i oluşturdu. Kan bağışı yapan kişilerin ise yüzde 60’ı erkek, yüzde 40’ı da kadınlardı.

Kemik iliği bağışı eşleşme sayısı 3 bin 73 oldu
Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) Projesinin başlamasından sonra alınan kemik iliği örnekleri ile hastalar arasında yapılan karşılaştırma da 3 bin 73 eşleşme oldu.
Gerçekleşen bu eşleşmelerin 2 bin 984 tanesi Türkiye’de, 89 tanesi ise yurt dışındaki hastalarla oldu. Türkiye’nin dünya kemik iliği bankasına katılmasıyla, herhangi bir ülkeden hastalar için buradaki veri tabanına da bakılabiliyor.
3 bin 73 adet kemik iliği eşleşmesinden bugüne kadar 783 kemik iliği nakli gerçekleştirildi. Bu nakillerden 735 tanesi Türkiye’de, 8 tanesi yurt dışında, 40 tanesi ise sağlık turizmi kapsamında yapıldı.

İlk nakil 2015 yılında yapıldı
Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) Projesinin 3 yılını değerlendiren Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, T.C. Sağlık Bakanlığı ile yürütülen çalışmaların büyük başarı ile devam ettiğini belirterek, “TÜRKÖK’te bağışçı sayımız Temmuz’un son haftası itibarıyla 339 bin 24’e ulaştı. İlk naklimizi 2015 yılının Temmuz ayında yapmıştık. Bu proje ile nakil yapılan ve sağlığına kavuşan hasta sayımız 783’ü buldu.” dedi.

Nasıl donör olunur?
Kan bağışı yapıldıktan sonra kök hücre bağışçısı olmak için bilgilendirme görüşmesi yapılıyor. Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalandıktan sonra bu bağışın resmi olarak onaylanmasını bekliyor.
Bu süreçte kan grubunun belirlenmesi, enfeksiyon hastalıkları açısından test edilmesi (HIV, Hepatit ve Sifiliz) ve doku tipleme testlerinin yapılabilmesi için bağışçıdan 3 tüp kan örneği alınıyor. Yapılan testler sonucunda herhangi bir enfeksiyon tespit edilir ise bağışçı olunamıyor.
Eğer enfeksiyon hastalıkları açısından test sonucu negatif ise kan örneği HLA (insan lökosit antijeni) doku tipinin belirlenmesi için TÜRKÖK Doku Tiplendirme Laboratuvarı’na gönderiliyor ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılıyor.
Ortalama bir bağış süreci 4-6 haftalık zaman aralığında 20-30 saatlik bir zaman dilimini kapsıyor. Muayene, tıbbi işlemler ya da diğer bağış ile ilgili harcamalar konusunda bağışçıdan hiçbir ücret talep edilmiyor ve bağışçının sosyal güvenliği kesinlikle kullanılmıyor.

Kök hücre bağış noktalarına ulaşmak için aşağıdakiş linki kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir