Sağlık Bakanlığı’ndan zayıflama hapı uyarısı

Sağlık Bakanlığı, zayıflattığı iddiasıyla internette satışı yapılan Meksika Biber Hapı’nın bakanlık onaylı bir ürün olmadığı konusunda vatandaşları uyardı.
Sağlık Bakanlığı, zayıflama hapı olarak internette satılan ve ölüm riski taşıyan Meksika Biber Hapı’nın, Sağlık Bakanlığınca onaylı veya izinli bir ürün olmadığı, ürünün tekrar piyasaya çıkması üzerine incelemeye alınacağı ve analiz sonuçlarında etkin madde tespit edilmesi durumunda gerekli adli ve idari işlemlerin başlatılacağı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı’nın daha önce karın ağrısı, ishal, kusma ve bağırsaklarda tahribata yol açtığı gerekçesiyle piyasadan toplattığı Meksika Biber Hapı tekrar piyasaya sürüldü. Bu hapın sözde hiç güç harcamadan, tıpkı spor yapmış gibi metabolizmayı hızlandırıp, sadece terleyerek oturduğunuz yerde zayıflattığı iddia ediliyor.
Sağlık Bakanlığı karın ağrısı, kusma ve ishale gibi sağlık sorunlarına yol açıp, bağırsakları tahrip olan N. D.in tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesi üzerine, yaptığı inceleme sonrasında N.D.’in kullandığı meksika biber hapı isimli zayıflama ilacının “sibutramin” etken maddesi içerdiği belirlendi. Bunun üzerine kırmızı biber hapını piyasadan toplatma kararı aldı. Bakanlık’ın bu kararıyla birlikte Türkiye genelindeki tüm eczanelerde satışı yapılan kırmızı biber hapları, toplatıldı.

Sağlık Bakanlığı
, ölümlere neden olduğu iddialarıyla yeniden medyanın gündeminde yer alan “Meksika Biber Hapı” isimli ürünün internet üzerinden satışının devam etmesine ilişkin kamuoyuna yazılı bir açıklama yaptı.
Söz konusu ürünün kilo vermeyi sağladığı belirtilerek internet siteleri ve sosyal medya platformlarında zayıflama ilacı adı altında satıldığı aktarılan yazılı açıklamada, “Öncelikle ‘Meksika Biber Hapı’ isimli ürün Bakanlığımızca onaylı/izinli bir ürün değildir.” ifadesine yer verildi.

Bakanlığın açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz, 2016 yılından bu yana toplamda 423 internet sitesini Biber Hapı, Pepper Time gibi isimlerle de anılabilen Meksika Biber Hapı nedeniyle Erişim Sağlayıcıları Birliğine bildirmiştir. Öte yandan, internet sitelerinde yapılan son incelemelerde bahsi geçen ürünlerin üzerinde ve açıklama kısımlarında ilaç etkin maddesi olan ‘sibutramin‘ ibaresine rastlanılmamıştır. Bununla birlikte bahsi geçen ürünlerin analizinin yapılması için sipariş verilecek ve analiz sonuçlarında etkin madde tespit edilmesi durumunda gerekli adli ve idari işlemler başlatılacaktır. Tarafımızca yürütülen mücadelenin yanında, ilaç olmadığı halde ilaç izlenimi verilerek reklam ve tanıtımları yapılan bu ve benzeri ürünlere vatandaşlarımızın kesinlikle itibar etmemesi ve satın almaması büyük önem arz etmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir