Trafikte ambulansa nasıl yol verilmelidir?

Trafikte aracımızla seyir halindeyken ambulansın siren sesini duyduğumuzda sakin bir şekilde yavaşlayarak ambulansa yol açmalıyız.
Ambulansın siren sesi, trafikteki araç sürücülerinin duyması ve yolu açarak ambulansın ilerlemesi sağlaması içindir. Ambulansın siren sesini duyduğunuzda sakinliğinizi koruyun. Aynanızdan ambulansın nereden geldiğini kontrol edin. Ambulansın geliş yönüne göre aracımızı yavaşlatarak uygun şeride veya yol kenarına yaklaşarak ambulansa yol verin. Kırmızı ışıkta iseniz kontrollü bir şekilde geçiş yapıp sağa yanaşabilirsiniz. Ambulansa yol vermek için kırmızı ışıkta geçmenize trafik cezası yazılmamaktadır. Ambulans geçmesini bekledikten sonra güvenli bir şekilde yolunuza devam edebilirsiniz. Geçen ambulansın arkasına takılıp sürat yapmayın. Bu hem kendi güvenliğinizi hem ambulansın güvenliğini hem de trafikteki diğer araçların güvenliğini tehlikeye sokacaktır.

Ambulanslara trafikte yol vermek karayolları trafik yönetmeliği gereği zorunlu olduğu gibi daha da öncesinde insan olmanın verdiği bir sorumluluktur. Trafikte ambulansa yol verme şekli ile ilgili yazılı olan kurallar yoktur. Ancak herkesin bildiği ve uyguladığı kurallar mevcuttur.

Trafikte ambulansa nasıl yol verilmelidir?
Trafikte ambulansın siren sesini duyduğunuzda, ambulans sol şeritten geliyorsa ve sizde sağ şeritte iseniz dikkatli bir şekilde yavaşlamalıyız. Bu şekilde sol şeritte ilerleyen araçların sürücüleri araçlarını sağ şeritteki araçların yavaşlamasından ve durmasından ortaya çıkan sağ şeritteki boşluğa çekerek sol şeritten gelen ambulansa yol açmış olurlar.

Bir diğer yöntem ise dünyada da çok uygulanan fermuar gibi yolu açan uygulamadır. Bu da şu şekilde gerçekleştirilir: Yol genişliği müsaade ettiği kadar sağ şeritteki araçlar iyice sağa, sol şeritteki araçlar da iyice sola yanaşırlar. Yani fermuarın açılışı gibi sağa ve sola doğru açılan yolun ortasında boşluk oluşur. Bu şekilde yolun orta kısmında ambulansın geçebileceği bir boşluk yaratılmış olur. Ambulans bu boşluktan rahatça ilerler ve araçların şerit değiştirmesinden kaynaklanacak zaman kaybı önlenmiş olur.

Karayolları Trafik Yönetmeliği “Geçiş Üstünlüğü Bulunan Araçların İşaretini Alan Araç Sürücülerinin Uyacağı Kurallar”
Madde 142- Geçiş üstünlüğü bulunan bir aracın duyulur veya görülür bir işaretini alan ve araç sürücüleri bu araçların kolayca ilerlemelerini sağlamak için taşıt yolu üzerinde yer açmak, gerekiyorsa durmak ve bu araçlar tarafından tamamen geçilinceye kadar beklemek mecburiyetindedirler.

Bir kavşakta iken böyle bir işaret alan araç sürücüleri derhal kavşağı boşaltmak ve gerekiyorsa emniyetli bir mesafe uzaklaştıktan sonra geçişi engellemeyecek şekilde durmak ve geçiş üstünlüğüne haiz araçlar tamamen geçinceye kadar beklemek mecburiyetindedirler.

Ambulansların arkasına ve önüne yerleştirilecek kameralar sayesinde ambulansa yol vermeyen veya ambulansın arkasına takılıp onu takip eden araç sürücüleri tespit edilecek. Bu kameralar sürekli kayıt halinde olacak.

Önce ambulansın siren sesi duyulacak, yol verilmezse uyarı ikazı yapılacak ve 12 saniyelik süre bundan sonra başlayacak. Bu süre içinde yol vermeyen sürücüye para cezası uygulanacak. Yol vermeyen araçlar bu şekilde tespit edilerek 12 saniyelik görüntü kayıtı trafik şube müdürlüğüne gönderilecek. Trafik şube müdürlüğü de bu görüntü kayıtlarını inceleyerek gerekli ceza işlemini gerçekleştirip araç sürücülerine tebliğ edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir