Ağrı’ya Yeni Ambulanslar Teslim Edildi

Sağlık Bakanı Ağrı’da yeni 4×4 ambulansları 112 Acil Serviste kullanılmak üzere hizmete sundu.

Ambulansların teslimi sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni ambulanslar sayesinde acil hastaların sağlık kuruluşlarına erişim süresini azaltacaklarını ifade etti.

Ağrı’ya devlet hastanesi ile beraber 7 hastanenin ve bunlara ek 4 binanın yapıldığını ve sağlık kuruluşu sayısının 32 olduğunu ifade etti. Bu yatırımlarla Ağrı’dan komşu illere gönderilen hasta sayısını azaltacaklarını söyledi.

Ağrı’ya da ilk etap için 10 araç tahsis yapıldı. Ağrı 112 Ambulans Servisi Başhekimliğine teslim edilen ambulanslar 112 acil servis komuta merkezi kontrolünde acil sağlık hizmetlerinde kullanılacak.

Sağlık ekipman donanımları ve araç teknik özellikleri ile dikkat çeken yeni ambulanslar acil sağlık hizmetlerine erişim süresini ve hastaların ilgili sağlık kuruluşlarına sevk edilme sürelerinin kısalmasına katkı sağlayacaklardır.

Yapılan planlı çalışmalar neticesinde ileri zamanlarda Ağrı’ ya başka yeni ambulanslarında tahsis edileceği bilgisi verildi.

112 acil servis aramaları için de uyarılarda bulunan yetkililer gereksiz yere bu hattın meşgul edilmemesinin, gerçek ihtiyacı olan hastalara bu hizmetin en kısa sürede ulaşması için önemli bir etken olduğunu belirttiler.

Aşağıdaki durumlarda 112 acil servisi arayarak acil sağlık hizmeti ve ambulansı talebinde bulunulması gerekmektedir:

Gögüs ağrısı,

Nefes almada güçlük,

Bilinç kaybı,

Ciddi kan kaybı,

Ciddi yanıklar,

Nefes borusu tıkanıklığı,

Nöbet geçirme (havale, sara kirizi),

Suda boğulma,

Yaralı trafik kazası,

Yüksekten düşme,

Ateşli silah yaralanması,

Koma ve benzeri durumlar, Zehirlenmeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir