Yalova iline üç adet yeni 4×4 ambulans

Sağlık Bakanlığı tarafından ihalesi yapılarak teslim alınan ambulanslardan 3 tanesi Yalova ilindeki 112 acil servisin kullanımına verilmek üzere anahtar teslim töreni yapıldı.

Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, Yalova Devlet Hastanesi’ni ziyaretinde yeni ambulansların anahtarlarını servis yetkilerine sundu. Yeni ambulansların teslim töreni sonrasın da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  hasta odalarını dolaşarak hastalara şifa dileklerini iletti.

“Yalova’ya 400 yataklı hastane projesi”

17 ameliyathanesi, 105 yoğun bakım, 130 polikliniği bulunan ve deprem izolatörleriyle de güvenli bir hastane olacak projenin 710 günde tamamlanması bekleniyor.

Bunun yanı sıra Fuat Zilelioğlu Aile Sağlığı Merkezi, Sağlıklı Yaşam Merkezi ve 112 Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın en geç Temmuz ayında hizmete açılması planlanıyor.

“Yalovaya bu yıl toplamda 7 yeni ambulans”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ambulans teslim töreninde şunları söyledi: “16 yıl önce 635 olan ambulans sayısını 4 bin 910’a çıkardık Bu yıl 800 adet ambulans alım için daha ihalesi yaptık. 400 ambulansın teslimi yapılmış oldu. Yalova’mıza toplam 7 tanesinin 4×4 arazi tipi olan 3 tanesini de bugün teslimini yaptık. Özellikle acil hizmetlerin Türkiye’nin geldiği noktada dünyada hem hava ambulansı, helikopter, uçak ambulansı dahil olmak üzere bütün vatandaşlarına yani 82 milyon vatandaşımıza ücretsiz bu hizmeti götüren bir başka ülke yok.”

Yalova’ da bu zaman içinde 42 hasta helikopter ambulansla taşınarak sağlık hizmetine hızlı ve kaliteli bir şekilde ulaştırılmış oldu.

Türkiye’deki toplam ambulans sayısı yeni alınacak 400 ilave ambulans ile 5 bin 700’e çıkmış olacak. Bu sayıda dünya ortalamasının çok üstünde olan bir orandır

“İlk dijital ambulanslar Bolu’da”

Ambulansların dijitalleşmesine yönelik yapılan hazırlıklar sonucunda ilk pilot uygulama Bolu ilimizde Şubat ayında başlamış oldu. Bu süreçte yıl sonuna kadar ülkenin genelinde bütün ambulansların dijital yapıya dönüşümü sağlanması hedeflenmektedir. Bu dijital ambulanslar sayesinde gerektiğinde EKG’sini çeken ve buna benzer tüm yapılan ilk müdahaleler merkezle irtibatlı bir şekilde dijital ortama kayıt edilecek, hastaya ait alınan veriler anında merkezle paylaşılabilecek.

Bu dijital ambulans uygulaması ile hastaya daha hızlı, güvenilir ve kaliteli hizmet verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir