112’yi ararken nelere dikkat etmeli?

İnsanların acil sağlık yardım hizmetlerini koordine edebilmek için 112 acil servis merkezi her gün 24 saat açıktır. Sadece acil bir yardım almanız gereken durumda arayınız. Diğer durumlarda gereksiz yere meşgul etmeyiniz.

112 Acil Servisi, Türkiye genelinde Acil Sağlık Hizmetlerine ihtiyaç duyduğunuzda nerede olursanız olun normal bir telefon hattı veya cep telefonundan arayabileceğiniz acil yardım hizmetidir. 112 Acil Servisi’nin verdiği tüm hizmetler ücretsizdir ve acil sağlık hizmeti 24 saat kesintisiz olarak devam eder.

Özellikle kalp krizi, şeker koması, nefes tıkanması ve boğulmalar, zehirlenme, kaza nedeni ile olan yaralanmalar, bilinci kaybetme, durmayan kanamalar, intihar olayları, sara krizi gibi durumlarda zaman kaybetmeden 112 acil servis numarasını aramalıyız.
112 Acil Servisi’ni aramadan önce veya ararken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bunlar içinde bulunduğunuz olaydaki yaralıların veya hastaların en hızlı şekilde hastaneye ulaşmasını ve acil sağlık hizmetinden yararlanmalarını sağlar.

112 Acil Servisi merkezindeki görevliler, hasta veya yaralıya daha hızlı ulaşabilmek ve zamanında doğru müdahaleyi yapabilmek için 112’yi arayan kişiye bazı sorular soracaktır.

Bu sorulara cevap verirken sakin bir şekilde ne olduğunu kısaca açıklamaya çalışın. Kimin veya kimlerin yardıma ihtiyacı var, yardım isteme nedeni nedir? Yardımın gönderilmesi gerektiği yeri net bir şekilde tarif edin. Herkes tarafından bilinen bir yeri adres tarif ederken kullanmak acil servis ambulansının daha hızlı gelmesini sağlayacaktır. Ayrıca ambulans yoldayken size sorulacak soruları da doğru cevaplayarak ambulanstaki sağlık görevlilerinin planlama yapmasını katkısı olacaktır. Bu nedenle telefonunuzu meşgul etmeyin ve olduğunuz yerde sabit kalamaya dikkat edin.

Sabit bir telefondan 112 acil servisi aradığınızda 112 acil servis kontrol merkezindeki sistem ekranında adresiniz görünür. 112 acil servisi cep telefonunuzdan aradığınızda da bulunduğunuz yerin konumu tespit edilmektedir. Açık adres haricinde herkes tarafından bilinen bir noktaya göre konumunuzu tarif etmek ambulansın ulaşmasını hızlandıracaktır.

Tüm cep telefonu operatörlerinden (Vodafone ve Avea için 7777’ye, Turkcell için ise 2222’ye) kısa mesaj bölümüne ACİL veya NEREDEYİM yazarak bulunduğunuz yerin konumunu ve koordinatlarını telefonunuza mesaj olarak alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir