7 acil çağrı numarası tek bir numarada!

Ülkemizde acil çağrıları tek çatı altında birleştirme projesi kapsamında 110, 112, 155, 156, 158, 177 numaraları 112 Acil Çağrı Merkezi olarak hizmet verecek.
İçişleri Bakanlığı Acil Çağrı İşlemleri Müdürü Reşit Gürbüz, acil çağrı numaralarının tek bir çatı altında birleştirilmesi projesi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında basın aracılığı ile kamuoyuna açıklamalarda bulundu.
AB kapsamında olan projeyle 7 numaranın tek bir numarada birleştirilerek, hizmet vereceğini söyleyen Gürbüz, bu 7 numaranın; 155 polis imdat, 156 jandarma, 122 AFAD, 112 Ambulans, 110 itfaiye, 177 orman, olan illerde 158 sahil güvenlik olarak belirlendiğini ifade etti. Acil Çağrı İşlemleri Müdürü Reşit Gürbüz, projenin gerçekleştiği illerde yaşayan vatandaşların 155, 156, 112, 110, 177, 158 numaralarını aradığında kurulan yeni sistemin tüm bu acil çağrıları 112 Acil Çağrı Merkezi’ne aktaracağını söyledi.

Yeni  112 Acil Çağrı Merkezi’nin işleyişini açıklayan Gürbüz, şöyle devam etti:
“Gelen aramalar çağrı alıcıların olduğu masaya geliyor ve çağrı alıcı personel vatandaşın konum bilgisine ulaşıp vaka formunu doldurarak en fazla 30 saniye içinde soruna göre ilgili kurumun çağrı personeline yönlendiriyor. Bu aşamada ise ilgili bölüm, olay mahalline en yakın kendi ekibini yönlendiriyor. Bu olayın durumuna göre bir kaç farklı kurumun yönlendirilmesiyle de olabiliyor.”
Projenin birçok yönden avantajlı olduğunu aktaran Gürbüz, kişilerin birden fazla numara bilmekten kurtulduğunu, gelen gereksiz çağrıların çağrı alıcılar tarafından süzülerek ilgili birimlere sadece önemli çağrıları yönlendirmesi ve olay yerini ilgilendiren birden fazla birimin aynı anda olay yerine intikal etmesi sayesinde vakitten kazanç sağlanılacağını kaydetti.

Aramaların % 70’u gereksiz arama
Gereksiz ve asılsız ihbarlar için arama yapan kötü niyetli kişileri uyaran Gürbüz şunları konuştu:
“Türkiye genelinde 36 milyon çağrı almışız ve bunun yalnızca yüzde 30’u gerekli çağrı. Geri kalan yüzde 70 gereksiz çağrı. Havanın nasıl olduğunu soranlar, kızını isteyen damat adayının güvenilir olup olmadığını soranlar, telefon tamircileri (ücretsiz diye denemek için arıyorlar). Lütfen bunlara artık dikkat edelim. Sistem olarak gelen her çağrıya cevap vermek zorundayız. 100 kere gereksiz arayan bir numarayı tanısak bile 101. arayışında yine açmak zorundayız. Belki de bu aramayı gerçekten ihtiyacı olduğu için yapıyor. O yüzden her çağrı önemsiyoruz. ”

E-call cihazı 1 Nisan itibariyle tüm araçlarda zorunlu
Trafik kazalarında, araç içi çağrı anlamına gelen e- call projesiyle araç içine yerleştirilmiş cihazın kaza anında otomatik olarak 112’yi arayarak kazazedelere yardım ulaştıracak bir sistem olan E-call, 1 Nisan itibariyle üretilecek bütün araçlarda zorunlu olarak bulunacak. Gürbüz, projenin Avrupa Konseyi kararıyla başlatıldığının altını çizdi.

İşitme ve konuşma engelli vatandaşlar için 112 uygulaması
İşitme ve konuşma engelli vatandaşlar da telefonlarına indirebilecekleri bir program sayesinde acil çağrı hizmetlerinden faydalanabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir